مطلب پیش رو، برای کسانی که در پی خریداری چیلرهای تهویه مطبوع هستند، پنج نکته و راهکار اساسی را یادآور می‌شود که میتواند در انتخاب یک سیستم چیلر مناسب کمک کند :

یک: محاسبه ظرفیت برودتی

تعیین ظرفیت سرمایشی مورد نیاز، اولین اقدامی است که پیش از همه باید انجام داد. چرا که اطلاع یافتن از میزان قدرت و توان سیستم، مهم‌ترین پارامتر برای انتخاب یک چیلر مناسب است. توان چیلر، نسبت مستقیمی با وسعت فضای مفید دارد. چندین روش برای تعیین توان سرمایشی وجود دارد که همگی توسط نرم افزارهای تخصصی مهندسی-تاسیساتی انجام میگیرد.

دو: محل نصب را مشخص کنید

چیلر در چه محیطی نصب می شود؟ نصب یونیت در محل سرپوشیده با نصب در فضای سرباز متفاوت است و طبعا عملکرد چیلر را تحت تاثیر قرار میدهد. استفاده از چیلر در فضای باز در منطقه ای سردسیر نیازمند نگهداری متفاوتی خواهد بود همانطور که استفاده از همان چیلر در منطقه ای گرمسیر با فضای سر پوشیده. شرایط استفاده می تواند در هزینه ها نیز تأثیر بگذارد و به لوازم جانبی بیشتری مانند فیلتر هوا، گرمکن و تجهیزات مکمل احتیاج داشته باشد.

سه؛ کمپرسور قلب چیلر

توصیه کارشناسان این است که خریدار از کمپرسورهای اصلی، جدید و آکبند (استفاده نشده) و مناسب با دستگاه استفاده نماید تا انتخابش دقیقتر باشد و در بلندمدت نیز دچار مشکل بزرگی نشود.

کمپرسورهای ارجینال با ضمانت رسمی ارائه می‌شود که برخی تا ۱۵ سال با این کار عمر دستگاه بالا میرود و تاثیرگذار در کیفیت و صدای دستگاه نیز است.

چهار؛ چیلرهای برند اطمینان بیشتر 

چیلر های برند خارجی از کمپانی های معتبر به دلیل استفاده از تکنولوژی های به روز دنیا قطعا از کیفیت بالاتری برخوردارند.

رفرنس های متعدد استهلاک کمتر، صرفه جویی و بهینه سازی در مصرف، کاهش هزینه های مصرفی و نگهداری، عمر بیشتر، افت قیمت کمتر با گذشت زمان، دوستدار محیط زیست، نیاز به فضای کمتر، قابلیت به روز رسانی.

پنج؛ جمع بندی نهایی

در آخر باید گفت که انتخاب یک شرکت متخصص و معتبر قطعا میتواند پروسه انتخاب را تسهیل نماید. مشاوره و خرید از نمایندگی های رسمی و معتبر برندهای جهانی که گارانتی و خدمات پس از فروش مناسب ازمهمترین ویژگیهای یک شرکت تامین کننده میباشد.