چیلر تراکمی

چیلرها از مهمترین تجهیزات سرمایشی و تولید برودت در ساختمان ها و کارخانه های صنعتی بحساب می آیند. به زبان ساده چیلر دستگاهی است که آب سرد تولید می کند. به کمک این آب سرد می توان از طریق فن کویل ها و یا هواسازها، فضای داخلی هر ساختمانی را خنک کرد و یا از آن در ماشین آلات صنعتی و انواع فرایندهای تولید که به خنک کاری نیاز دارند، استفاده نمود. چیلر تراکمی

چیلرهای تراکمی

چیلر تراکمیچیلرهای تراکمی از گازهای مبرد همچون فریون در چرخه انتقال گرمای خود استفاده می کنند و جهت حرکت گاز و متراکم کردن آن، از دستگاه متراکم کننده یا همان کمپرسور استفاده می کنند؛در واقع باید گفت چیلرهای تراکمی همان کولرهای گازی هستند در مقیاس بسیار بزرگ تر و با ظرفیت بسیار بالاتر؛در این نوع چیلرها، کندانسورها با هوا یا با آب و هوا خنک می شوند؛در چیلرها، از آب جهت انتقال سرما یا گرما استفاده می شود که در داخل فن کویل هایی که در داخل محیط نصب شده اند حرکت می کند؛یعنی آب در داخل یونیت خارجی چیلر، گرم یا سرد شده و به فن کویل داخلی منتقل می شود و باعث خنک شدن یا گرم شدن محیط می گردد؛ چیلر تراکمی

چیلرهای تراکمی بسته به نوع کمپرسور خود تقسیم بندی می شوند:

 • چیلرهای تراکمی رفت و برگشتی که دارای کمپرسور رفت و برگشتی یا همان پیستونی هستند
 • چیلرهای تراکمی اسکرو که دارای کمپرسور اسکرو هستند 

ساختمان چیلر تراکمی

ساختمان چیلر تراکمی از چهار قسمت اصلی چرخه تبرید تراکمی تشکیل شده است. این چهار قسمت عبارتند از کمپرسور، اواپراتور، کندانسور و شیر انبساط. در چرخه تبرید تراکمی معمولا از گازهای CFC و HCFC برای تبرید استفاده می‌شود. کمپرسور به عنوان نیروی محرک این چرخه عمل می‌کند و چیلر تراکمی با انرژی مکانیکی، آب سرد شده ایجاد می‌کند. آب در اواپراتور چیلر خنک می‌شود. اواپراتور مورد استفاده از نوع مبدل حرارتی پوسته و لوله (شل اند تیوب) می‌باشد.چیلر تراکمی از نظر نوع کمپرسور می‌توان به چهار نوع چیلر رفت و برگشتی، سانتریفیوژ، اسکرو و اسکرال تقسیم کرد.‌

عملکرد چیلر تراکمی

چیلر تراکمیدر چیلر تراکمی گاز ابتدا توسط کمپرسور، متراکم می‌گردد (فشار ان افزایش میابد). این گاز سپس به کندانسور وارد شده توسط آب یا هوای محیط، خنک شده و به مایع تبدیل می‌گردد این مایع با عبور چیلر تراکمی از شیر انبساط یا لوله موئین دچار کاهش فشار انی شده و وارد فضای خنک‌کننده (اواپراتور) می‌شود که این کاهش فشار باعث تبخیر مایع گردیده و در نتیجه مایع سردکننده با گرفتن حرارت نهان تبخیر خود از محیط خنک‌کننده، باعث کاهش دمای فضای خنک‌کننده می‌گردد. پس از تبخیر این گاز به کمپرسور منتقل می‌شود و این سیکل تکرار می‌شود. چیلر تراکمی

نحوه عملکرد چیلر تراکمی

با عبور بخار با سرعت در یک مسیر، هوای کندانسور مکیده می‌شود. خلاء در کندانسور به علت تبدیل بخار به اب و کاهش حجم بخار نسبت به آب ایجاد می‌گرد. چیلر تراکمی هواخنک، از انواع چیلرهایی هستند که بر اساس سیکل تبرید تراکمی کار می‌کنند. عمل خنک‌سازی کندانسور در این چیلرها با عبور هوای اجباری از روی کویل انجام می‌گیرد، به همین دلیل به آن چیلر هواخنک گفته می‌شود. از این چیلر جهت تهویه مطبوع در ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری، صنعتی و همچنین در برخی صنایع جهت خنک سازی پروسه‌های تولید استفاده می‌شود. چیلر تراکمی

انواع چیلر تراکمی

•چیلر تراکمی با کمپرسور رفت‌وبرگشتی
•چیلر تراکمی با کمپرسور اسکرو
•چیلرهای تراکمی با کمپرسور اسکرال
•چیلرهای تراکمی با کمپرسور سانتریفیوژ

چیلر رفت و برگشتی چیست؟

چیلر تراکمیچیلر تراکمی رفت و برگشتی یکی از انواع چیلرهای موجود در بازار است که در مقایسه با سایر چیلرهای صنعتی، عملکرد ساده تری دارد. این چیلر تراکمی با عنوان چیلر ضربه ای نیز شناخته می شود. نامگذاری این چیلر با عنوان “چیلر تراکمی رفت و برگشتی” به دلیل ساختار کمپرسور آن می باشد. 

چیلر تراکمی با کمپرسور رفت و برگشتی

کمپرسور که در ساخت این چیلر به کار رفته است شامل یک سیلندر و پیستون می باشد. چیلر تراکمی با کمپرسور رفت و برگشتی در صنعت برای کاربردهای گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. اگر نامی از چیلر تراکمی پیستونی نیز در بازار شنیده‌اید در حقیقت، همان چیلرهای تراکمی مجهز به کمپرسور رفت و برگشتی می باشد. چیلرهای تراکمی از طریق کمپرسور هایی که فرایند انتقال سیالات را به صورت برگشت‌پذیر انجام می‌دهند، ابزارهای ایده آل برای تامین آب خنک مصرفی در صنایع بزرگ می باشند. چیلر تراکمی

انواع چیلر تراکمی با کمپرسور رفت و برگشتی

انواع چیلر تراکمی با کمپرسور رفت و برگشتی تجهیزاتی پایدار و قدرتمند هستند که راندمان بالا را در فرایند خنک سازی آب ارائه می‌دهند. انعطاف پذیری در نصب، پشتیبانی از طیف گسترده‌ای از برنامه های کاربردی و اطمینان پذیری بالا، مهمترین مزایای چیلرهای تراکمی با کمپرسورهای رفت و برگشتی می باشند. مهمترین موارد کاربردی این چیلرها را می توان در کاربردهای نیروگاهی، فرآیند تولید و ذخیره سازی در صنایع و همچنین تاسیسات مربوط به تهویه مطبوع دانست.

چیلر تراکمی اسکرو

چیلر تراکمی اسکرو برای تهیه آب سرد به منظور تهویه در ساختمان به کارمی رود. چیلر تراکمی اسکرو مانند دیگر دستگاه های تبرید دارای چهارقطعه اصلی کمپرسور اسکرو کندانسور شیر انبساط و اواپراتور می باشد. در چیلرها نیز با استفاده از کمپرسور اسکرو فشار مبرد را به اندازه دمای کندانس بالا میبرد، کندانسور گاز فوق داغ به مایع اشباع تبدیل میگردد و در شیر انبساط به فشار را پایین آورده و بنابراین دما نیز به نیز متناسب با فشار افت می کند. با ورود مبرد به اواپراتور چیلر اسکرو در انجا با توجه به فشار اواپراتور و دمای اب، مبرد به صورت بخار فوق گرم تبخیر شده و دوباره وارد کمپرسور اسکرو می گردد.

انواع چیلرهای تراکمی اسکرو 

 1. هوا خنک 
 2. آب خنک

 چیلر اسکرو هوا خنک

چیلر اسکرو هوا خنک، به چیلرهای اطلاق می شوند که کندانسور آن کویل هایی هوایی به همراه فین و به وسیله فن هوا از روی کویل گردش میکند.

چیلر های آب خنک

چیلر های آب خنک که دارای کندانسور شل و تیوپ باید به همراه برج خنک کننده در مدار قرار میگیرند. کمپرسور چیلر تراکمی قلب اصلی و جز بسیار مهم از اجزای چیلر می­باشد که وظیفه گردش مبرد در سیکل برعهده آن می­باشد.

چیلر اسکرال

چیلر اسکرال نوعی چیلر تراکمی است که از کمپرسور اسکرال به عنوان قلب تپنده استفاده می‌کند. کمپرسور اسکرال از یک مارپیچ ثابت و یک مارپیچ متحرک تشکیل شده و می‌تواند گاز را با صدا و ارتعاش بسیار کمتر از کمپرسور رفت و برگشتی متراکم کند. چیلر اسکرال در ظرفیت های تبرید کم و متوسط به کار برده می‌شود. معمولا در چیلر اسکرال برای افزایش ظرفیت سرمایشی، از چند کمپرسور به صورت ترکیبی استفاده می‌شود. در این صورت می‌توان بر حسب نیاز، تعداد کمپرسورهای فعال را کم یا زیاد کرد.

چیلر اسکرال آب خنک

چیلر اسکرال آب خنک از کندانسور آب خنک در سیستم تبرید خود استفاده می‌کند. کندانسور چیلر اسکرال آب خنک از آب برای خنک کردن گاز خروجی از کمپرسور استفاده می‌کند. معمول ترین نوع کندانسور آبی استفاده شده از نوع پوسته و لوله می‌باشد. در این کندانسور آبی، گاز مبرد در یک محفظه استوانه ای وارد شده و آب سرد از لوله های گذرنده از محفظه عبور می‌کند و بدین ترتیب گاز را سرد کرده و تبدیل به مایع می‌کند. آب خروجی از کندانسور نیز برای سرد شدن و استفاده دوباره در کندانسور، باید در برج خنک کننده، سرد شود.

چیلر اسکرال هوا خنک

چیلر اسکرال هوا خنک از کندانسور هوایی برای خنک کردن گاز خروجی از کمپرسور اسکرال استفاده می‌کند. کندانسور هوایی، مجهز به فن هایی است که هوا را بین لوله های دارای گاز خروجی از کمپرسور عبور می‌دهد و باعث سرد شدن این گاز می‌شود. به دلیل عدم استفاده از آب در این کندانسور، نیازی به برج خنک کن نمی‌باشد.

چیلر سانتریفیوژ چیست

یکی دیگر از انواع چیلر تراکمی ، چیلرهای سانتریفیوژ است. چیلر سانتریفیوژ بواسطه سیکل تبرید خاصی که دارد و نحوه عملکرد کمپرسورها در مقایسه با سایر چیلرهای تراکمی ضریب عملکرد و راندمان بالاتری دارد. نحوه عملکرد کمپرسور سانتریفیوژ بر اساس نیروی گریز از مرکز می باشد. نیروی گریز از مرکز، از طریق چرخش کمپرسور سانتریفیوژ به گاز مبرد وارد شده و در نتیجه فشار و دمای سیال مبرد افزایش می یابد. کمپرسور چیلر سانتریفیوژ همانند چیلر رفت و برگشتی در دو نوع باز و بسته موجود بوده و نوع بسته آن بسیار پر کاربردتر می باشد.

مزایای چیلر تراکمی با کمپرسور سانتریفیوژ

 • صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه های مصرف برق
 • کاهش مصرف انرژی تا حد زیادی کاهش می یابد
 • دوام و طول عمر کارکرد دستگاه
 • عملکرد ایمن دستگاه
 • عدم اتصالی برق یا جرقه

ساختمان چیلر تراکمی

 • الکتروموتور: میل لنگ کمپرسور را به حرکت درمی‌آورد حرکت دورانی میل لنگ باعث حرکت رفت و برگشت پیستون در داخل سیلندر می‌گردد در نتیجه گاز مبرد در کمپرسور متراکم می‌شود.
 • کوپلینگ: جفت‌کننده محور الکترو موتور با محور میل لنگ کمپرسور است.
 • کمپرسور: گاز خروجی از اواپراتور را متراکم کرده وارد کندانسور می‌کند.
 • لوله رانش: گاز خروجی از کمپرسور را به کندانسور هدایت می‌کند.
 • کندانسور: کندانسور این چیلر از نوع پوسته و لوله است در داخل پوسته گاز مبرد و در داخل لوله‌ها آب خنک جریان دارد. گاز داغ و متراکم توسط لوله وارد پوسته کندانسور می‌شود. به علت تماس با لوله‌های مسی حاوی آب خنک، خنک شده به مایع تبدیل می‌شود و از پایین از طریق لوله خارج می‌شود. آب جریانی از طریق لوله وارد کندانسور شده و از طریق لوله خارج می‌شود. آب خروجی از کندانسور به برج خنک کن هدایت می‌شود تا پس از خنک شدن دوباره به کندانسور برگردد.